Home Soğuk İçecekler Sütsüz Bademli Süt Nasıl Hazırlanır?

Sütsüz Bademli Süt Nasıl Hazırlanır?

Sütsüz bademli süt mü olur canım?

Bademli Süt

Merhaba,

Öncelikle birkaç önemli bilginin üzerinden geçelim.

1. BESLEYİCİDİR
Badem sütü, inek sütü kadar besleyici olmamasına rağmen, zenginleştirilmiş ürünlerle inek sütüne yakın hale gelir.
Sıklıkla vitamin D , kalsiyum ve protein içerirler , bu şekilde de besinsel içerikte normal sütlerle benzeşirler.

Bununla birlikte, badem sütü doğal olarak çeşitli vitamin ve mineraller, özellikle de E vitamini açısından zengindir. Bu şekilde inek sütü sevmeyenler için ek bir tercih haline gelir.

2. KALORİSİ DÜŞÜKTÜR
Bademler, yağ ve kalorileri yüksek olmasına rağmen , badem sütü düşük kalorili bir içecektir.
Bu, kilo alımı konusunda endişelenmenize gerek kalmadan bir çok şey içebileceğiniz anlamına gelir. Aynı zamanda kalori içeriğine göre çok sayıda besin sağlayan besin maddesidir.
Az yağlı süte benzemesi için su ile seyreltilir.
Bir fincan badem sütü sadece 39 kalori içerir, bu da bir bardak yağsız sütte bulunan kalorinin yarısı kadardır.
Ancak, bütün badem sütü aynı değildir. Ev yapımı badem sütü veya bazı markalar, fincan başına kaç tane badem içerdiğine bağlı olarak çok daha fazla kalori içerebilir.

3. ŞEKERSİZ BADEM SÜTÜ KAN ŞEKERİNİ YÜKSELTMEZ
Badem sütü karbonhidrat, yağ ve protein bakımından yüksektir. Bu nedenle, kan şekeri seviyelerinde bir artışa neden olmaz, bu şekilde de düşük karbonhidratlı diyete uygun hale gelmiş olur. Bu noktada ev yapımı badem sütü tercih etmeniz hem daha hesaplı hem de daha sağlıklı olacaktır.

4.  SÜT İÇERMEZ

Badem sütü, inek sütü ya da diğer hayvansal ürünleri içermez; böylelikle veganlara karşı hoşgörülü ve de alerjisi olanlar için mükemmel bir seçenek haline gelir.
Birçok insan süt şekerini (laktoz) tamamen sindiremez. Sindirilmemiş laktoz, yerleşik bakteriler tarafından fermente edildiği ve aşırı gaz, şişkinlik, ishal ve buna bağlı rahatsızlıklara neden olur. Bu da çoğu insanın süt içmekten kaçınmasına sebebiyet verir.
Sütsüz olmak üzere, badem sütü hiç laktoz içermez ve laktoz intoleransı olan insanlar için uygun bir süt replasmanı haline gelir.

7.  BADEM SÜTÜNDE D VİTAMİNİ YÜKSEKTİR
Birçok insan D vitamini eksik veya yetersizdir. Bu da kırılgan kemikler, yorgunluk ve zayıf kasların oluşumuna yol açar. İnsan diyetinde birkaç D vitamini kaynağı vardır. Bu nedenle ortak bir halk sağlığı stratejisi, bazı yiyecekleri D vitamini ile zenginleştirmektir. Bu da süt ile sağlanmaya çalışılır. Normal süt gibi, badem sütü de sıklıkla D vitamini içerir. Bu, zenginleştirilmiş badem sütünün düzenli olarak tüketildiğinde yetersizliği önleyebilecek yararlı bir D vitamini kaynağı olmasını sağlar.

BADEM SÜTÜ NASIL KULLANILIR?
Normal süt gibi, badem sütü inanılmaz derecede çok yönlüdür.
• Mısır gevreğinde kullandığınız inek sütünü badem sütüyle de deneyebilirsiniz.
• Kahve veya çayınızda kullanabilirsiniz.
• Smoothie yapımında kullanabilirsiniz.
• Puding ve dondurma yapımında kullanabilirsiniz.
• Çorba gibi yemeklerde kullanabilirsiniz.
• Birçok gıdada inek sütü ile yerini değiştirebilirsiniz.

Bu kadar konuştuktan sonra bizim için asıl bölüme geçelim o halde. Yapımı bir o kadar basit ve lezzetli. Haydi başlayalım.

Bademli Süt

MALZEMELER NELER?
1,5 su bardağı çiğ badem
1 litre su

NASIL YAPILIR?
Bademlerin üzerini geçecek kadar su doldurun ve 5-6 saat o şekilde bekletin. Bekleyen ve yumuşayan bademlerin suyunu süzün. Blendıra aktarın ve üzerine suyunu ekleyin. Bademler ufalanmalı ve süt kıvamına gelmeli. İyice karışan badem sütünü tülbent misali bir bez ile süzün ve posasını çıkartın. (Görseldeki süzülmemiş halidir) Badem sütü yapmak işte bu kadar basit. Lezzetce.com’un sizlere sunmuş olduğu lezzetli mi lezzetli bademli sütünüz hazır. Herkese afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir